یکشنبه 28 خرداد 1396 / 11:10|کد خبر : 2612|گروه : اجتماعي

نبود تجهیزات در مرکز انتقال خون بانه/ فعال کردن پایگاه انتقال خون بانه نیازمند کمک خیرین است

نبود تجهیزات در مرکز انتقال خون بانه/ فعال کردن پایگاه انتقال خون بانه نیازمند کمک خیرین است

مدیر کل انتقال خون استان با بیان اینکه مرکز انتقال خون بانه فاقد تجهیزات مورد نیز است گفت: فعال کردن پایگاه انتقال خون بانه نیاز به تامین تجهیزات دارد که این مهم به کمک خیرین شهرستان بانه محقق می شود.

به گزارش آرباباخبر، اهدای خون یکی از اقدامات خیر خواهانه و نجات دهنده جان انسان ها است که با توجه به این هدف مهم اکثر افراد جامعه تمایل زیادی به اهدای خون دارند و از طرفی اهدای خون به سلامتی خون دهنده کمک بسیار زیادی می کند.
حال اهدای خون نیاز به یک پایگاه با تجهیزات پیشرفته و نیروی انسانی متخصص دارد در استان کردستان 2 پایگاه اهدای خون در شهرهای سنندج و سقز فعال است اما دیگر شهرهای استان ازجمله شهر بانه از وجود پایگاه اهدای خون محروم است البته شهروندان تمایل زیادی به انجام این عمل خیر خواهانه دارند.
در سالهای گذشته سازمان انتقال خون استان هر ماه اکیپ های سیاری برای خون گیری از خون دهندگان می فرستاند و هر کس که تمایل به اهدای خون داشت می توانست در یک روز مشخص خون خود را اهدا کنند اما با وجودی که تنها پایگاه انتقال خون شهر بانه در سال 93 افتتاح شد خون گیری در شهر بانه متوقف شد.
اکنون مدیر کل سازمان انتقال خون استان راه اندازی این پایگاه را منوط به تامین تجهیزات مدرن و پیشرفته می داند که این امر به همت خیرین شهرستان محقق می شود.
مدیر کل انتقال خون کردستان در این باره  اظهار داشت: بازده کار صرفا با تعداد نیرو و ساختمان نیست باید برای هر برنامه ای صرفه اقتصادی در نظر گرفته شود.
محمد سعید کریمیان می افزاید: برای ایجاد پایگاه انتقال خون در شهرستان بانه نیاز به تامین تجهیزات، ساختمان و نیروی انسانی متخصص است چراکه  خون گیری پروسه ای خاص است و باید استاندارد های خاص جهانی را رعایت کنیم.
وی هزینه هر کیسه خون را بیش از 200 هزار تومان عنوان کرد و خاطرنشان می کند: باتوجه به اینکه خونگیری هزینه های زیادی برای ما دارد و زمان نگهداری آن محدود است باید خونی که از خون دهندگان دریافت می شود سالم و از استاندارد های لازم برخوردار باشد.
 کریمیان  به زمان نگهداری فراورده های خونی اشاره کرد و می گوید: فرآورده های خونی گلبول قرمز حدود 35 تا 42 روز و بعضی از فرآورده ها مانند پلاکت خون 3 تا 5 روز قابل نگهداری است.
وی اظهار می کند: در کل استان کردستان 16 مرکز درمانی نیاز به فرآروده های خونی دارند و نیاز این مراکز صد درصد تامین می شود و ضرورتی ندارد که خون گیری با هزینه های بالا و بدون استاندارد انجام شود و در نهایت بعد از یک هفته تاریخ مصرف آن نیز تمام شود و استفاده ای هم نداشته باشد.
کریمیان ادامه می دهد: هم اکنون در کل استان 2 مرکز فعال خون گیری وجود دارد که جوابگو نیاز صد درصد مراکز درمانی است و در گذشته تیم های سیار در ادارات و شهرستان ها خون گیری انجام می دادند.
به گفته مدیر کل انتقال خون استان از کیسه های خون فرآورده های پلاسمایی جدا می شود بعضی از پلاسمای خون مصرف درمانی چندانی ندارد و در گذشته علارغم صرف هزینه های زیاد مجبور بودیم بخشی از خون را دور بریزیم.
وی به فعالیت های انجام شده در بحث تکمیل تجهیزات و فضای فیزیکی مرکز انتقال خون اشاره می کند و می گوید: در سال 95 تجهیزات و فضای فیزیکی پایگاه های انتقال خون کاملا استاندارد سازی  شده است.
 کسب مجوز استاندارد جهانی
کریمیان اظهار می کند: سال 95 مجوز استاندارد یکی از شرکت های معتبر آلمان را برای مصرف پلاسمای مازاد بر نیاز دریافت کنیم و پلاسمای مازا را به این شرکت ارسال و مشتقات داروی تولید می شود.
وی تاکید می کند: هم اکنون نیاز به خونگیری در حد نیست که مجبور باشیم در شهرستانی خونگیری کنیم که استاندارد لازم را نداشته باشد و نیازی به خونگیری در شهرستان ها نداریم اما برای خدمت به شهروندان سقز و بانه پایگاه سقز در خدمت مردم است.
این مسئول به ضرورت خونگیری بعضی از افراد به دلیل مصرف دارو یا بیمار خاص اشاره کرد و می گوید: افرادی که غلظت خون بالا دارند خون این افراد ناسالم است و در سازمان انتقال خون قابلیت استفاده را ندارد که باید بعد از خونگیری خون این افراد دور ریخته شود.
اجرای طرح غربالگری
وی به اجرای طرح غربالگری افراد برای نخستین با اشاره کرد و می افزاید: برای اهدا کننده ای که نخستین بار به مراکز خونگیری مراجعه می کنند پرونده تشکیل می شود و از خون وی نمونه گیری و آزمایش می شود در صورتی که خون فرد سالم باشد و به سوالات پزشک درست پاسخ دهد به عنوان اهدا کننده در نظر گرفته می شود و سه ماه بعد از وی خونگیری می شود و به عنوان اهدا کننده مستمر معرفی می شود.
وی خاطر نشان می کند: افرادی که در طول سال 2 بار خون اهدا می کنند از افرادی که تاکنون خون اهدا نکرده سالم تر است
مدیر کل سازمان انتقال خون کردستان می گوید: در طرح غربالگری سال گذشته بسیاری از اهدا کنندگان حذف شدند و افرادی دیگری جایگزین شدند و هم اکنون طرح غربالگیری در 15 استان دیگر کشور اجرا می شود.
وی تصریح می کند: اجرای طرح غربالگری اهدا کنندگان بار اول سبب شده که سلامت خون و فرآورده های خونی افزایش یابد و هم اکنون فرآورده های خون تولید شده در استان از سلامت بسیار بالای برخوردار است و نیاز استان را تامین می کند.
تامین خون مورد نیاز استان
به گفته کریمیان، هم اکنون نیاز به خونگیری در شهرهای که پایگاه خونگیری ندارد, نیست در صورتی که امکانات لازم فراهم شود خونگیری انجام می شود در غیر این صورت خونگیری در شهرستان صرفه اقتصادی ندارد و خون اهدا شده تا رسیدن به پایگاه های استان قابل استفاده نخواهد بود.
وی ادامه می دهد: باید خون اهدا شد در زمان و شرایط خاص  به مرکز استان تحویل داده شود و فرآورده های خونی در شرایط و مکان خاص جدا و طبق شرایط استاندارد خون های آزمایش شده و سالم در مراکز درمانی بر اساس نیاز توزیع شود.
 وی خاطر نشان کرد: در صورتی که امکانات و تجهیزات در شهرستان فراهم شود اکیپ های خونگیری به شهرستان ها اعزام می شوند.
مدیر کل انتقال خون استان کردستان می گوید: افرادی که به توصیه پزشک خون اهدا می کنند گزینه ما نیست و خون آنها قابل استفاده نیست.
وی می افزاید: با توجه به اینکه حمل و نقل خون با مشکلات خاص همراه است در شرایط کنونی این امکان وجود ندارد که در هر شهرستان خونگیری انجام شود چراکه هدف ما دسترسی به خون استاندارد و سلامت خون است.
نیازمند کمک خیرین
وی تجهیز پایگاه خونگیری بانه نیازمند کمک خیرین د انست و ادامه می دهد: در صورتی که تجهیزات مورد نیاز توسط خیرین فراهم شود نیرو برای خونگیری در پایگاه بانه مستقر می شود.
وی اظهار کرد: پایگاه خونگیری بانه به لحاظ ساختمان مناسب است اما نیازمند نیرو و تجهیزات است که برای تامین تجهیزات باید خیرین شهرستان با ما همکاری کنند.
کریمیان می گوید: هم اکنون فرآورده های خونی که در استان کردستان به بیماران تزریق می شود سالمترین خون در کل کشور است و یک شرکت اروپایی سال 95 این ادعا را تایید کرد.
این مسئول بابیان اینکه بیش از 85 درصد گروه خونی افراد مثبت است می افزاید: گروه خونی به ژنتیک بستگی دارد و بیشترین گروه خونی در ایران آ مثبت و اوی مثبت است و در استان بیشترین نیاز به در گروه های منفی بویژه اوی منفی است چراکه این گروه خونی علاوه بر اهدا برای بعضی از بیمارها مانند تعویض خون نوزاد و برای موارد اوژانسی قابل مصرف است.
وی می گوید: در 2 پایگاه سقز و سنندج در سال بیش از 40 هزار نفر برای اهدای خون مراجعه می کنند که حدود 30 هزار نفر موفق به اهدای خون می شوند و با اجرای طرح غربالگیری 26 هزار نفر موفق شدند خون اهدا کنند.
وی تصریح می کند : 70 درصد از خون دهندگان مستمر بودند و 30 درصد آنها سابقه اهدای خون در گذشته داشته اند.
کریمیان سن مناسب خون دهی را 18 تا 60 سال عنوان کرد و خاطر نشان می کند:فرادی که اهدا کننده مستمر هستند تا 65 سالگی می توانند خون اهدا کنند و بانوان در سال 3 بار و آقایان 4 بار در سال می توانند خون اهدا کنند.
کاهش بانوان اهدا کننده خون در استان
وی می افزاید: سال های قبل درصد بانوان اهدا کننده خون بسیار زیاد بود و یکی از افتخارات استان کردستان این بود که 6 سال مداوم رتبه نخست اهدا خون را کسب کردیم.
وی میزان اهدا خون بانوان در ایران را کمتر از 5 درصد عنوان کرد و اظهار می کند: در بعضی کشورهای اروپایی 50 درصد بانوان و 50 درصد آقایان خون اهدا می کنند.
مدیرکل انتقال خون کردستان می افزاید: در سالهای قبل بیش از 17 درصد اهدا کنندگان خون در کردستان بانوان بودند اما اکنون بانوان اهدا کننده خون در کردستان کاهش یافته است.
نجات جان سه نفر با اهدای یک کیسه خون
وی به اهمیت اهدای خون اشاره کرد و می گوید: با اهدای یک کسیه خون همزمان می توان سه نفر را از مرگ نجات داد که بزرگترین ایثار است.
وی شرایط اهدای خون را سن 18 تا 60 سال داشتن وزن بیش از 50 کیلو و سلامتی جسمی دانست و ادامه می دهد: که امیدواریم با فراهم شدن شرایط و امکانات لازم در شهرستان بانه به کمک خیرین زمینه برای خونگیری افراد فراهم شود و اهدا کنندگان بیشتری را جذب کنیم.

منبع: کردپرسبرچسب ها :

پایگاه انتقال خونبانهکمکخیرینآرباباخبرتجهیزاتخون گیریاهدای خون

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
ArbabaKhabr Telegran Channel

گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم و پرشکوه بسیجیان در ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی

 

ADS In Website

 

آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر