سه شنبه 20 تیر 1396 / 10:27|کد خبر : 2669|گروه : اجتماعي

آرباباخبر گزارش می دهد

عملکرد شهرداری بانه با حضور اصحاب رسانه تشریح شد

عملکرد شهرداری بانه  با حضور اصحاب رسانه  تشریح شد

شامگاه گذشته با حضور جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه های استان های کردستان و آذربایجان غربی عملکرد شهرداری و شورای اسلامی شهر بانه دور چهارم این شهر طی برگزاری یک نشست خبری تبیین و تشریح شد.

به گزارش خبرنگار  آرباباخبر؛ بابک رستم پور شهردار بانه در این نشست خبری که با حضور جمعی از اصحاب رسانه و خبرنگارانی از استان های کردستان و آذربایجان غربی در هتل هاله این شهر برگزار شد، به تشریح اقدامات و عملکرد شهرداری بانه طی دوسال و نیم گذشته در حوزه های گردشگری؛ عمرانی؛ ترافیکی؛ فرهنگی و زیرساختی پرداخت.

وی افزود: شهر بانه بواسطه داشتن معابر موقت مرزی و مجتمع های تجاری متعدد از شهرهای هدف گردشگری و مسافر پذیر استان کردستان در چند سال اخیر محسوب می شود که اوج این رونق از سال 85 به بعد بیشتر محسوس می باشد.

رستم پور تصریح کرد: رونق تجاری و گردشگری در بانه موجب ازدیاد رغبت مردم روستاها و شهرهای همجوار برای مهاجرت به شهر بانه شد بطوریکه رشد جمعیت در این شهر طی چند سال اخیر یک و نیم برابر میانگین رشد جمعیت کشوری می باشد و این در حالیست که این میزان رشد جمعیت با مقدار توسعه زیر ساخت ها در بانه هیچ گونه هماهنگی و تناسبی نداشت.

شهردار بانه با بیان اینکه از آبان ماه 93 مدیریت شهرداری این شهر را بر عهده گرفته است خاطرنشان کرد؛ تا آن زمان اقدام چندانی در تغییر مبلمان شهری و  زیباسازی آن انجام نشده بود و از همین رو لازم بود که تغییراتی درمبلمان سنتی و فرسوده شهر که تناسبی با چهره یک شهر گردشگر پذیر و مسافر خیر نداشت صورت بگیرد.

 رستم پور؛ یادآور شد؛ توسعه زیر ساخت های گردشگری در منطقه دوکانان که از مصوبات دولت دهم در سال های 90 و 91 بود نیز در این فضا شکل گرفت و از همین رو پروژه مذکور در راستای توسعه زیرساخت های گردشگری و خارج کردن چرخه گردشگری بانه از تک قطبی بودن بازار و مرز بود در دستور کار شهرداری قرار گرفت.

وی افزود: پروژه مذکور قرار بود در 204 هکتار از اراضی منابع طبیعی و راه و شهرسازی منطقه دوکانان بانه اجرا شود که متاسفانه بنا به دلایلی تا به امروز اجرای این پروژه ناموفق بوده است.

شهردار بانه، طولانی شدن پروسه واگذاری زمین محل اجرای پروژه به شهرداری بانه بدلیل ناهماهنگی بین ادارات راه و شهرسازی و منابع طبیعی و همچنین کمبود منابع مالی سرمایه گذار عراقی به علت تحولات سیاسی بوجود آمده در منطقه اقلیم کردستان و همچنین ترکیه بواسطه پیدایش داعش در چند سال اخیر را از دلایل اصلی ناکام ماندن پروژه تفریحی دوکانان تا کنون برشمرد.

وی خاطرنشان کرد؛ در جلسه ای که اخیرا با حضور مهندس زاهدی استاندار کردستان بمنظور برطرف کردن موانع و  مشکلات موجود بر سر راه پروژه گردشگری دکانان برگذار شد؛ نظر استاندار کردستان بر حفظ سرمایه گذار عراقی و تداوم اجرای پروژه مذکور می باشد.

رستم پور با بیان اینکه اگر چه هنوز نیز مشکل واگذاری زمین به شهرداری بصورت کاملا صد درصدی حل نشده است اما ابراز امیدواری کرد که با توجه به وجود امکان اجرای پروژه در فاز اصلی آن توسط سرمایه گذار و اقدامات اولیه ای که تاکنون برای احداث این پروژه تفریحی انجام شده است احداث این پروژه از سر گرفته شود.

شهردار بانه در بخش دوم سخنان خود به حوزه ترافیکی و اقداماتی که شهرداری در این حوزه طی چند سال اخیر انجام داده است اشاره کرد و در این باره گفت: شناسایی و اصلاح نقاط کور وحادثه خیز شهر بانه در نقاط مختلف این شهر با استفاده از نقطه نظرات و  راهکارهای کاملا کارشناسی شده توسط مهندسین مشاور شهرداری و کم کردن بار ترافیکی از هسته مرکزی شهر و هدایت این بار ترافیکی به نقاط حاشیه ای شهر در چند سال اخیر توسط شهرداری از جمله این اقدامات در حوزه ترافیک بوده است.

رستم پور یادآور شد؛ احداث پل هنرستان و همچنین پل درخشانی در راستای کاهش بار ترافیکی به هسته مرکزی شهر و مجتمع های تجاری این شهر صورت گرفته است بطوریکه با احداث پل هنرستان ارتباط قسمت غربی شهر بانه از طرف سردشت به هسته مرکزی شهر ایجاد شده است.

وی همچنین به احداث پل درخشانی توسط شهرداری با مشارکت خانواده درخشانی نیز اشاره کرد و گفت: با احداث پل مذکور عملا ترافیک سنگین منطقه شمالی و شرق شهر بانه با هسته شهر برداشته شده است.

وی مشارکت شهروندان با شهرداری بانه در اجرای پروژه های ترافیکی؛ اجرای امانی پروژه های مذکور توسط شهرداری و همچنین بهره برداری از این پروژه ها در حداقل زمان ممکن را از مزایای  پروژه های مذکور8 و نقاط قوت شهرداری بانه در مدیریت زمان وتعامل با شهروندان  برشمرد و گفت: تاخیر در اجرای پروژه ها علی رغم اینکه موجب هدر رفت سرمایه های مادی می شود از طرفی دیگر توجیه اقتصادی پروژه ها در بازه زمانی مشخص را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

حاشینه نشینی در بانه تمام شده است

بابک رستم پور در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای موفقیت آمیز الحاق محدوده 433 هکتاری به محدوده شهری بانه نیز اشاره کرد و گفت: در چند سال اخیر شاهد مهاجرت بی رویه به بانه و به تبع آن افزایش حاشیه نشینی در این شهر بودیم بطوریکه 433 هکتار از اطراف شهر بانه را حاشیه نشینان تشکیل می دادند.

وی افزود: عدم توجه به فرهنگ و آداب و رسوم مردم بانه در تدوین طرح جامع محدوده تفصیلی این شهر مبنی بر انبوه سازی و آپارتمان نشینی که مغایر با فرهنگ بومی مردم بانه بود از دلایل اصلی ترویج حاشیه نشینی در بانه طی چند سال گذشته یه شمار می رود.

وی افزود: با توجه به اینکه این ساخت و سازها خارج از محدوده 880 هکتاری شهر بانه که فضای قانونی احداث شده بود طبق ماده 8 قانون منع خدمات؛ شهرداری از  اعطای انشعابات آب؛ برق و گاز به آنها ممنوع بود و از طرفی هم  با توجه به اینکه جمعیت حاشیه نشین این شهر تعداد زیادی از شهروندان بانه ای را تشکیل می دادند.

شهردار بانه تصریح کرد: با توجه به اینکه  بناهای احداث شده در نقاط حاشیه ای شهر بر اساس اصول کاملا مهندسی و نقشه های روز و مصالح ساختمانی استاندارد احداث شده بود با مکاتبات و پی گیری های مهندس بیگلری نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه؛ استاندار کردستان؛ شورای اسلامی شهر بانه و انجام اقدامات فنی از طرف شهرداری چندین مرحله دکتر حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی به شهر بانه سفر کرد تا در نهایت با الحاق محدوده 433 هکتار به محدوده این شهر موافقت شد.

رستم پور یادآوردشد؛ به محض الحاق 433 هکتار به محدوده شهر بانه؛ شهرداری برای جلوگیری از تفکیک های غیر قانونی و تکرار ساخت و سازهای غیر مجاز؛ گذر بندی معابر الحاقی را در دستور کار خود قرار داد و در این راستا گذربندی معابر تهیه و اجرا شد.

رستم پور؛ اجرای 6 کیلومتر بلوار و معابر در محلات الحاقی شامل احداث بلوار کردستان؛ بلوار ترخان آباد؛ اجرای خیابان 16 متری فاز یک جاده کاروانیان را از جمله این اقدامات در مدت مذکور برشمرد.

40 درصد از حجم پسماند بانه از چرخه دفن خارج شده است

مهندس رستم پور در ادامه به مدیریت پسماند در شهرستان بانه که از وظایف شهرداری ها است اشاره کرد و گفت: مدیریت پسماند در راستای حفظ محیط زیست از زیرساخت های توسعه و از وظایف شهرداری ها محسوب می شود.

وی با اشاره به وضعیت سابق دفن زباله در منطقه هیجده دولان بانه افزود: قبلا تمام پسماند و زباله ها در این متطقه دفن می شد که علی رغم آثار مخربی که بر محیط زیست داشت تبعات اجتماعی جبران ناپذیری نیز دنبال داشت.

  شهردار بانه تصریح کرد: احداث کارخانه بازیافت بانه در این محل علی رغم اینکه تفکیک مکانیزه پسماند از مقصد را که همان جداسازی پسماند تر بصورت کم حجم و بی بو را انجام می دهد بصورت مستقیم زمینه اشتغالزایی 25 نفر را هم فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه مدیریت پسماند شامل 7 مرحله می باشد افزود: در حال حاضر مرحله اول آن با مشارکت و همراهی شهروندان و آموزش خانوارهای سطح شهر که پروسه آن از زمستان سال 93 شامل تفکیک از مبدا می باشد بصورت 100 درصدی اجرا شده است.

رستم پور گفت: با احداث کارخانه بازیافت بانه 40 درصد از حجم زباله های بانه بصورت تفکیک شده که همان مرحله سوم مدیریت پسماند می شود از چرخه دفن پسماند خارج شده است.

شهردار بانه همچنین از افزایش 220 درصدی بودجه شهرداری بانه در سه سال گذشته خبر داد و گفت: به منظور انجام پروژه های عمرانی و تامین هزینه های جاری شهرداری در حوزه اقدامات فرهنگی این ریسک را انجام دادیم و خوسبختانه با تعامل و همراهی مجموعه شهرداری و شورای اسلامی دور چهارم تمام این بودجه محقق شده است.

وی کمبود اعتبارات نهادهای دولتی و نبود مدیریت واحد شهری را از معضلات پیش روی شهرداری بانه برشمرد و گفت: با توجه به کمبود اعتبارات نهادهای دولتی بواسطه شرایط اقتصادی کشور؛ شهرداری به ناچار برای تامین بخشی از این کمبودها ورود پیدا می کند و کمبود اعتباری آنها را جبران می کند.

رستم پور؛ ایجاد منابعی برای تامین  درآمدهای پایدار برای شهرداری بانه را طی چند سال گذشته از موفقیت های این نهاد برشمرد و گفت: احداث مجتمع تجاری ؛ کارخانه بازیافت؛ رشد عوارض نوسازی از 42 میلیون تومان به 970 میلیون تومان در سه سال گذشته را از منابع تامین درامد پایدار برای شهرداری بانه عنوان کرد.

رستم پور خاطرنشان کرد؛ 70 درصد بودجه شهرداری بانه مربوط به انجام پروژه های عمرانی و 30 درصد دیگر مربوط به هرینه های جاری و اقدامات فرهنگی می باشد.

وی؛ تامین هزینه های جاری برای برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و ادبی و همچنین کمک به تیم های ورزشی و انجمن های سطح شهر برای انجام امورات فرهنگی را از جمله موارد قابل مصرف در تامین هزینه های جاری برشمرد.برچسب ها :

نشست خبریبانهشهرداری بانهعملکرد شهرداری آرباباخبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
ArbabaKhabr Telegran Channel

ADS In Website

آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر