یکشنبه 21 آبان 1396 / 07:50|کد خبر : 2900|گروه : اجتماعي

معرفي 3 موقوفه مهم و شاخص شهرستان بانه

معرفي 3  موقوفه مهم و شاخص شهرستان بانه

موقوفه كرده نام با 81 رقبه، موقوفه بانو بنفشه يا ( بابا شيخ) نيز با 110 رقبه و همچنين موقوفه حاج عبدالله ابراهيمي با 144 رقبه از موقوفات مهم بانه است .

به گزارش خبرنگار آرباباخبر، در هر عصر و زمان که بنگریم، کم نبوده‌اند واقفینی که در حیات خویش از اموال خود گذشتند تا به نیات خود در هر عرصه‌ای جامه عمل بپوشانند.

اگر نگاهي به گذشته كنيم خواهيم ديد كه کم نیز نبوده‌اند واقفانی که پس از حیات خود، اموال خویش را با نیات قشنگشان، ارزانی مستحقان و درماندگان کرده‌اند.

و چنین است که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند: عنصر ارزنده وقف، همیشه با پشتوانه مردمی و همواره در راستای رفع نیازهای جامعه بوده است.

آری، همه واقفین با هر نیتی که از اموال خود گذشته‌اند در بارگاه ایزدی از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند و چه سعادتی والاتر از اینکه انسان خاکی، مرتبه‌ای ارزشمند نزد خداوند منان داشته باشد.

گذشت در اخلاق، شیرینی و حلاوتی وصف‌ناشدنی دارد؛ حال بنگریم شیرینی و حلاوت گذشت از مال تا چه‌ اندازه آدمی را خرسند می‌گرداند. آن هنگام که پس از نخستین لحظه گذشتن از اموال تا دنیا دنیاست و تا زمانی که به نیات واقف عمل می‌شود، چند مرتبه دعای خیر، بدرقه راه واقف است.

پس بر کسی پوشیده نیست، واقف لحظه‌ای بس کوتاه از اموال خود گذر می‌کند، اما اثرات مثبت عمل خیر خود را بس طولانی دریافت می‌کند.

اکنون تنها به تعدادی از موقوفات شاخص  شهرستان بانه با ذکر نیات آنان، اشاره می‌شود تا شاید تلنگری باشد برای آنهايي باشد که توانايي دارند با وقف مال خود در راستای رفع نیازهای جامعه و حل مشكل نيازمندان و فقرا گام بر دارند.

1- موقوفه كرده نام

 

موقوفه كرده نام در بانه یکی از موقوفه‌های شاخص در اين شهر استکه زمان ایجاد وقف آن به سال 1272 هجری قمری برمی‌گردد.

این موقوفه دارای 81 رقبه مسكوني، اداري و تجاري  است كه  واقف با نیت اینکه از محل عواید وقف مخارج ضروري مسجد، حقوق امام، خادم و هزينه هاي مورد نياز براي تعميرات مسجد تأمین شود، اقدام به وقف این موقوفه کرده است.

2- موقوفه بانو بنفشه( بابا شيخ)

از دیگر موقوفه‌های شاخص بانه مي توان به موقوفه بانو بنفشه يا " باباشيخ" اشاره كرد که وقف آن در سال 1294 هجری قمری صورت گرفته است.

اين موقوفه كه شامل دو قطعه زمين به مساحت تقريبي 42 هزار متر مربع واقع  در بلوار بلال حبشي، حمزه آباد و شهرك فرهنگيان مي باشد داراي 110 رقبه مسكوني، اداري و نجاري مي باشد كه در آمد حاصله از ان بر اساس نيت واقف صرف حقوق امام، خادم و ساير هزينه هاي ضروري مسجد نور در بساط آباد بانه مي گردد.

3- موقوفه حاج عبداله ابراهيمي

 

موقوفه حاج عبدالله ابراهيمي نيز  با 8 قطعه زمين به مساحت تقريبي 6 هكتار سومين موقوفه شاخص شهرستان بانه ‌است كه در دوازدهم ديماه 1344 هجري شمسي توسط حاج عبدالله ابراهيمي وقف شده است.

اين موقوفه  با تعداد 581 رقبه داراي 144 رقبه مسكوني، تجاري و اداري مي باشد كه بر اساس نيت واقف درآمد حاصله از عوايد موقوفه صرف حقوق امام و خادم، طلاب علوم ديني و هزينه هاي  روشنايي و ساير مايحتاج مسجد يوسف آغا مي شود.

 برچسب ها :

موقوفهبانهوقفشاخصآرباباخبر

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
ArbabaKhabr Telegran Channel

ADS In Website

آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر