پنجشنبه 10 آبان 1397 / 12:51|کد خبر : 3378|گروه : اقتصادي

قیمت جدید شیر خام چقدر است/ یارانه ارزی دولت مانع افزایش قیمت لبنیات نشد

قیمت جدید شیر خام چقدر است/ یارانه ارزی دولت مانع افزایش قیمت لبنیات نشد

در حال حاضر برخی تولیدکننده های قیمت هر پاکت شیر یک لیتری را به 5 هزار تومان افزایش داده اند، این در حالی است که مصوبه دولت قیمت هر لیتر شیر خام را 1570 تومان تعیین کرده است و تولیدکننده معتقدند این قیمت باید به بالای 2000 تومان برسد.

 

به گزارش آرباباخبر،  با افزایش نوسانات نرخ دلار، قیمت تمام شده برخی از تولیدات وابسته به مواد اولیه وارداتی بین 50 تا 100 درصد افزایش یافته است، هرچند این موضوع شامل همه محصولات نمی شود و دولت معتقد است به واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه که نهاده های دامی نیز جز آن هستند ارز 4200 تومانی تخصیص داده است تا روند قبلی قیمت ها حفظ شود، اما به طور کلی تورم از حالت عادی خارج شد، از این رو تولیدات در دسته کالاهای اساسی یا محصولاتی که این کالاها جز مواد اولیه آن هستند فراتر از مصوبات ابتدای سال بر پایه و تورم سالانه افزایش قیمت یافته اند. 

 

در واقع کنترل قیمت روند پایدار نداشته و عمدتا دیده شده برخی از همین کالاهای اساسی همچون روغن، محصولات دامی و ...با قیمتی بیشتر از اختلاف تورمی گران شده اند، به تازگی محصولات لبنی نیز افزایش قیمت داشته، به گونه ای که هر لیتر شیر پاکتی با قیمت 5 هزار تومان در مغازه ها به فروش می رسد. حال این قیمت گذاری نه تنها روی تقاضا، بلکه روی تولید شیر نیز اثر می گذارد. چراکه پیش از این با وجود اینکه خبری از گرانی نبود سرانه مصرف لبنیات در ایران پایین بود و این موج جدید گرانی به این مسئله دامن می زد و در نهایت با کاهش تقاضا، تولید نیز آسیب می بیند.

 

 هرچند برخی استدلال می کنند صادرات لبنیات به عراق یکی از عوامل گرانی های اخیر است و کاهش تقاضا در داخل خللی در تولید ایجاد نمی کند، اما از آنجایی که تاریخ انقضای محصولات لبنی چند روزه است و از طرف دیگر به تازگی عرضه محصولات لبنی از کشورهای ترکیه و عربستان به عراق افزایش یافته است، این موضوع نوسانات بازار داخلی با هدف صادرات را رد می کند، زیرا بازار خارجی ایران در شرایط کنونی نمی تواند با ثبات ادامه یابد و ممکن است چالش های جدید را به همراه بیاورد. بنابراین حفظ تقاضای بازار داخلی در کنار تقویت صادرات می تواند عقلانی ترین استراتژی تولید در کشور باشد تا اینکه تنها به فکر صادرات بود.

 

افزایش قیمت تمام شده شیر خام

رییس هیات مدیره کانون انجمن های صنفی گاوداران ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر تمام نهاده ها دامی و مواد اولیه بسته بندی شیر گران شده است، گفت: امروز تولید هر کیلو شیر برای گاودار با قیمت 2 هزار تومان تمام می شود، از این رو انجمن های صنفی گاوداران قیمت 2100 تومان به ازای هر کیلو شیر را به ستاد تنظیم بازار اعلام کرده و سازمان حمایت نیز در جلسه ای که به تازگی داشتیم با قیمت 2000 تومان موافقت ضمنی کرده است، از این رو پیش بینی می شود تا روزهای آینده قیمت هر کیلو شیر خام بین 2000 تا 2100 تومان اصلاح شود.

 

سید احمد مقدس با بیان اینکه در شرایط کنونی 15 درصد خوراک دام شامل نهاده هاdی است که دولت برای آن ها ارز 4200 تومانی پرداخت می کند، افزود: ذرت، جو و سویا مواد اولیه ای هستند که دولت برای واردات آن یارانه ارز می پردازد، اما موضوع این است که این مواد تنها 15 درصد غذای گاو است و 85 درصد شامل دیگر نهاده های دامی است. از طرف دیگر تجار همین محصولات را با قیمت 4200 تومان در بازار داخلی عرضه نمی کنند و همه این عوامل باعث شده قیمت تمام شده شیر برای دامدار گران تر از قیمت مصوب باشد.

 

او با تاکید بر اینکه دامداران با وجود اینکه زیر فشار بوده اند، قیمت شیر را گران نکردند، افزود: قیمت مصوب شیر تاکنون 1570 تومان بوده که امروز خیلی بیشتر از این قیمت، تولید آن تمام می شد. از این رو اینکه برخی مطرح می کنند صادرات لبنیات به عراق باعث کاهش عرضه در داخل شده و عامل گرانی شیر در بازار کشور است را رد می کنم، زیرا در حال حاضر نزدیک به 90 درصد از شیر و لبنیات کشور در بازار داخلی عرضه می شود و 10 درصد مازاد صادر می شود.

 

تاثیر منفی قیمت بالای شیر بر تولیدات سنتی

رییس هیات مدیره لبنیات سنتی نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره تاثیر گرانی ها بر قیمت لبنیات گفت: در حال حاضر قیمت لبنیات متاثر از گرانی نهاده های دامی، حمل و نقل و ... است. از طرف دیگر قیمت شیر از ابتدا برای تولیدکننده های لبنیات سنتی با قیمت آزاد محاسبه می شد. به عبارت دیگر قیمت شیر برای تولیدکننده های صنعتی لبنیات تاکنون بر اساس مصوبه 1570 تومان بود که با در نظر رفتن هزینه دیگر برای چربی گیری و رفع آلودگی شیر این قیمت به ازای هر کیلو به 1750 تومان می رسید که با توجه به تغییرات به وجود آمده در هزینه تولید شیر مصوبه جدید صادر می شود.

 

رجبی با بیان اینکه این افزایش قیمت ها روی تولیدات لبنیات سنتی اثر می گذارد، افزود: در شرایطی که براساس مصوبه، قیمت شیر 1570 تومان بود، تولیدکننده های لبنیات سنتی به دلیل عدم حمایت دولت، شیر را با قیمت 2500 تومان می خریدند، حال با تغییرات جدید قیمت در تمام زنجیره؛ از تولید تا تقاضا اثر می گذارد، با این حال تولیدکننده ها نیازمند قیمت منصفانه هستند و نمی تواند با ضرر محصول خود را بفروشند.

 

بر مبنای این گزارش قیمت تمام شده شیر براساس واقعیت های اقتصادی جامعه باید اصلاح شود، اما از آنجایی که بخش مهمی از اشتغال روستایی متکی بر صنایع لبنی است، دولت باید تدابیری اتخاذ کند که ضمن تداوم یارانه به نهادهای دامی و حفظ قیمت مواد اولیه بسته بندی، بر قیمت محصولات در بازار آزاد نظارت کند تا تقاضا و سلامت جامعه حفظ شود.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/موجبرچسب ها :

یارانه ارزیافزایش نوسانات نرخ دلارقیمت جدید شیر خامافزایش قیمت لبنیات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
ArbabaKhabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر