پنجشنبه 17 آبان 1397 / 07:28|کد خبر : 3406|گروه : اجتماعي

زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار در بانه فراهم است

زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار در بانه فراهم است

با همکاری و مدد بهزیستی بانه زمینه برای اشتغال زنان سرپرست خانوار و زنان خود سرپرست در زمینه کارهای تولید و خدماتی فراهم است.

 

به گزارش آرباباخبر ،  زنان نقش مهمی در خانواده بویژه در خانواده های که سرپرست آنها زنان هستند، دارند سازمان بهزیستی برای بازتوانی و هم افزایی زنان سرپرست خانوار سرمایه کار در اختیار آنها قرار می دهد و زمینه اشتغال این زنان را فراهم می کند.

 

 رئیس اداره بهزیستی بانه در گفت و گو با خبرنگار کرد پرس گفت: امسال پرونده 186 زن سرپرست خانوار در بانه ثبت و به مرور زمان در نوبت پذیرش قرار می گیرند.

 

تافگه حسن پور اظهار داشت: سهمیه ای که برای پذیرش زنان خود سرپرست به شهرستان ها داده می شود سهمیه ای محدود است و گاهی این سهمیه چندین سال ثابت می ماند.

 

وی  با بیان اینکه در مرحله نخست یارانه این زنانی که پرونده دارند 2 برابر می شود گفت: زنانی که پرونده آنها ثبت شده کمک یارانه دریافت می کنند اما مستمری ماهانه به آنها پرداخت نمی شود.

 

حسن پور اظهار داشت: یکی از خدماتی که به زنان سرپرست خانواده ارائه می شود پرداخت کمک هزینه تحصیلی فرزندان است که 80 تا صد درصد هزینه تحصیلی فرزندان زنان سرپرست خانواده توسط بهزیستی پرداخت می شود.

 

وی گفت: برای اشتغال زنان سرپرست خانوار سرمایه کار در اختیار آنها قرار می گیرد و هچنین زنانی که کار گروهی انجام می دهند هزینه های تامین مکان، تامین سرمایه کار و توسعه و رونق محل کار به صورت بلاعوض در اختیار انها قرار می گیرد.

 

وی با بیان اینکه روحیه کار گروهی در بین زنان کمرنگ است اضافه کرد: در بانه سه گروه همیار زنان سرپرست خانوار فعال است که در زمینه پخت نان و ماست بندی فعالیت می کنند.

 

رئیس اداره بهزیستی بانه گفت: زنانی که در گروه های همیار مشارکت ندارند برای خود محدودیت ایجاد می کنند ما را در ارائه خدمات با مشکل مواجه می کنند  و برای پیدا کردند شغل مناسب با مشکل مواجه می شوند.

 

وی افزود: 377 زن خود سرپرست و سرپرست خانوار ثبت شده که پرونده 147 نفر در بهزیستی و پرونده 230 نفر به بخش خصوصی واگذار شده و همچنین 47 زن بد سرپرست نیز ثبت شده که کمک های موردی دریافت می کنند.

 

به گفته وی در سازمان بهزیستی زمینه های ایجاد اشتغال زنان سرپرست خانوار و خود سرپرست فراهم است و تاجایی که تمایل داشته باشند که مکان اشتغال را توسعه دهند سرمایه بلاعوض در اختیار انها قرار می گیرد.

 

حسن پور افزود: ایجاد گروه های همیار در تقویت روحیه کار جمعی، هم افزایی بین افراد و ایجاد امنیت و اعتماد در بین متقاضیان کار نقش مهمی دارد.

 

وی با بیان اینکه بازتوانی زنان سرپرست خانوار اعتماد به نفس و انگیز کار را بالا می برد گفت: برخی از زنان تمایل به بازتوانی دارند که بهزیستی همه امکانات کار را در اختیار انها قرار می دهد و از چرخه حمایت بهزیستی خارج می شود که در بانه زنانی هستند بازتوان شدند که کسب و کاری مناسب با درامد کافی دارند.

 

وی به زنان بد سرپرست نیز اشاره کرد و گفت: بهزیستی توان تشکیل پرونده برای زنان بد سرپرست را ندارد اما با تحقیقات میدانی از وضعیت زندگی انها و تشخیص مددکار اجتماعی کمک های موردی دریافت می کنند که بر اساس 47 زن بد سرپرست در بانه وجود دارد.

 

این مسئول اظهار داشت:  با توجه به اینکه نان آوری در نهاد خانواده یک وظیفه مردانه است و کار هم حق مردان محسوب می شود بنابراین زنان سرپرست خانوار در حوزه اشتغال مشکل دارند و به لحاظ فرهنگی محدودیت های خاصی دارند.

 

زنان سرپرست خانوار به زنانی می گویند که همسر انها فوت کرده یا از همسرشان جدا شده و به صورت خود سرپرست به تنهایی و یا با فرزندانشان زندگی می کنند که بهزیستی به این زنان یارانه 2 برابری و مستمری ماهانه پرداخت می کنند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/کردپرسبرچسب ها :

بانهبهزیستیزنان خود سرپرستاشتغالحسن پور

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
ArbabaKhabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر