چهارشنبه 23 آبان 1397 / 09:38|کد خبر : 3432|گروه : اجتماعي

انتقاد رئیس مجمع نمایندگان کردستان از بی‌توجهی دولتمردان به وضعیت جوانان تحصیلکرده

انتقاد رئیس مجمع نمایندگان کردستان از بی‌توجهی دولتمردان به وضعیت جوانان تحصیلکرده

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس از بی‌توجهی دولتمردان به وضعیت جوانان تحصیلکرده انتقاد کرد.

 

به گزارش آرباباخبر ، محسن بیگلری امشب در پنجمین جلسه شورای اداری استان کردستان که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در استانداری کردستان برگزار شد، پس از ارائه مقدمه‌ای طولانی و تعاریف و تمجیدهای فراوان، اظهار داشت: علاقمند بودم در مدت چند سال دولت آقای روحانی اتفاقات خوبی می‌افتاد و بیشتر وقت سخنرانی را به تقدیر و تشکر اختصاص می‌دادم آن هم تقدیر برای تمام کارهایی که در حوزه علمی و فناوری شده است، اما در مقابل شاهد هستیم که دردهای بیشماری مانده است، معتقد هستم که باید نیمه پر لیوان را دید و تشکر کرد و بعد از آن درخواست پر کردن نیمه خالی را نمود!

 

وی افزود: استاندار کردستان به رسم مهمان‌نوازی موضوعی را مطرح نکردند و این رسالت را بر عهده بنده قرار دادند.

 

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در طول هفت سال نمایندگی‌ام خواستار این بودم که تعداد تشکراتم بیشتر باشد، اما متأسفانه این امر اتفاق نیفتاد، تصریح کرد: 70 الی 80 درصد از اقدامات انجام شده را ذکر می‌کنم اما متأسفانه در این حوزه باید از اقدامات صورت نگرفته بگویم.

 

بسیاری از رشته‌های دانشگاه کردستان کاربردی نیست

بیگلری با ذکر اینکه شش سال پیش از طریق این تریبون با حضور آقای جهانگیری نسبت به جدی گرفتن بحث بومی‌گزینی کردستان و مناطق محروم هشدار دادم، افزود: در بحث بومی‌گزینی فرزندان ما بسیار متضرر می‌شوند و حتی می‌توان گفت بسیاری از مدیران خبر ندارند که در مقوله بومی‌گزینی چه ظلمی به فرزندان آنان می‌شود در حالی که اگر رصد کنند، به این خلاء پی می‌برند، چراکه قطب علمی ما در استان دانشگاه کردستان است که آنهم بسیاری از رشته‌هایش کاربردی نیست.

 

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه کردستان به عنوان قطب علمی استان مشکلاتی دارد، اظهار کرد: در شش سال اخیر نه تنها اتفاق جدیدی ندیدیم بلکه اعداد، آمار و ارقامی که می‌شنویم از تنزل درجه دانشگاه کردستان می‌گوید که جای بسی تأسف است.

 

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جمع کثیری از شهروندان ما توان رفتن به شهرهای دیگر را ندارند و به همین خاطر از تحصیل باز می‌مانند، به دلیل بروز چنین مشکلی مقوله بومی‌گزینی با وزیر علوم مطرح شد ولی اتفاقی نیفتاد.

 

40 درصد مدارس کردستان تخریبی هستند

وی خطاب به معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: امیدواریم که شما برای استان کردستان و به ویژه مناطق محروم آن، کاری بکنید.

 

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی گریزی به مقوله مدرسه‌سازی در کردستان زد و توضیح داد: در مقوله مدرسه‌سازی ما وضعیت بسیار فجیحی داریم به عنوان نمونه در چند ماه اخیر رسانه‌های داخلی و خارجی بحث روستایی را مطرح کردند که دیوار آن بر روی فرزندی فرو ریخت که در دبستان درس می‌خواند.

 

وی با اشاره به اینکه 40 درصد مدارس کردستان تخریبی هستند، اظهار داشت: باید در این حوزه فکر اساسی کرد.

 

وضعیت دانشگاه‌های در دست احداث تأسف‌برانگیز است

بیگلری با بیان اینکه دانشگاه علوم و فنون سقز در زمان رئیس‌جمهور سابق مصوبه سفر بود، گفت: بعد از پیگیری‌های مکرر چون در آن زمان دانشگاه به اسم دانشگاه کشاورزی بود، وزارت کشاورزی مجوز نداد و تصمیم بر تغییر دانشگاه شد.

 

وی دانشگاه فنی قروه را مبتلا به همان درد دانشگاه سقز دانست و چه بسا آن را فجیح‌تر توصیف و تصریح کرد: در این دانشگاه نیز اتفاق خاصی نیفتاده است، چراکه اگر اتفاقی در قروه و سقز می‌افتاد آن بومی‌گزینی امروز می‌توانست درد ما را کمتر کند.

 

دانشگاه پیام نور در کشور سیاسی شده است

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه دانشگاه پیام نور در کشور سیاسی شده است، بیان کرد: احمدی‌نژاد به ناحق در هر دهکده و دهستانی که گیرش آمد یک دانشگاه پیام‌نور ساخت که کار درستی نبود.

 

به گفته وی، در این دولت کنونی مقابله‌ای با دانشگاه‌های پیام نور لحاظ شد و اکنون شاهد هستیم که متأسفانه دانشگاه پیام‌نور به طرف نابودی می‌رود و باید فکر جدی برای آن کرد.

 

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گریزی به وضعیت دانشگاه آزاد زد و یادآور شد: دانشگاه آزاد نیز مشکلات فراوانی دارد و اتفاقات اخیر در دو ماه گذشته درد وافری را به خانواده‌ها تحمیل کرد، چراکه بسیاری از پذیرفته شدگان کنکور را پس از گذشت یک ماه از سال تحصیلی از ادامه تحصیل باز داشت.

اتفاق مثبتی در پارک علم و فناوری کردستان مشاهده نشده است

وی با ذکر اینکه افسردگی یکی از ریشه‌های سرطان و افزایش خودکشی در میان کسانی که در رشته‌های زیرمجموعه پزشکی پذیرفته شده بودند، اما امکان ادامه تحصیل به آنها داده نشد وجود دارد، گفت: به این افراد گفته شد که دوباره انتخاب رشته کنند ولی شاهد هستیم که در قالب پیامک‌هایی به ما اعلام می‌شود که نه تنها سر آنها را کلاه گذاشته‌اند، بلکه باید دوباره آذر ماه انتخاب رشته کنند.

 

بیگلری با تأسی به گفته رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «در جاهایی که بدون هیچ هزینه‌ای دلخوشی و نشاط را به جامعه تزریق کنیم دریغ نکنیم» بیان کرد: در راستای تحقق این مهم چند سال پیش مجوز دانشکده پرستاری سقز اخذ شد و در ادامه مشکل ساختمان آن نیز مرتفع شد و حتی پیش‌بینی شد که تجهیزات آن هم از طریق خیرین تأمین شود، اما با این وجود شاهد بودیم که اتفاقی در این حوزه نیفتاد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اتفاق مثبتی در پارک علم و فناوری کردستان مشاهده نشده است، اظهار کرد: اخیراً شاهد هستیم که مرکز شهرستان سقز جمع شد و هیچ نشانه‌ای از پارک علم و فناوری در دومین شهر استان باقی نمانده است.

 

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی افزود: قطعاً در شهرهای دیگر استان کردستان نیز اقدام شایان توجه‌ای نشده و یا اینکه این مراکز جمع آوری شده‌اند.

 

نخبگان کردستانی افسرده شده‌اند

وی با بیان اینکه نخبگان کردستانی افسرده شده‌اند و یا به جاهای دیگر پناه برده‌اند، خاطرنشان کرد: فرزندان ما با مدرک فوق‌لیسانس حاضرند که کارگر معادن کردستان شوند ولی در عین حال می‌بینیم که همین جوانان را در کشورهای هم‌جوار مخصوصاً در کردستان عراق به عنوان هیأت علمی می‌پذیرند، بنابراین باید هوشیار بود و نباید کاری کنیم که نخبگان از کشور خارج شوند.

 

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی خواستار حضور یک تیم کارشناسی و بازرسی برای نظارت و پیگیری یک به یک مسائل مطرح شده، شد و تصریح کرد: در غرب کشور یک مجوز برای دانشکده فنی و حرفه‌ای بانه اخذ شده و پس از اینکه سه سال از تاریخ مجوز گذشته، آن را باطل کردند، ساختند و نهایتاً مجوز به ما داده شده ولی در کمال ناباوری دیدیم که اعلام شد باید خودتان تدریس کنید!

 

وی در پایان با اشاره به اینکه خدا را خوش نمی‌آید که بدون بهانه این اقدامات انجام نشود، تأکید کرد: به عنوان وکیل مردم مجبور هستم و رسالتم این است که دردهای کردستان را عنوان کنم.

 

گفتنی است، طرح بخش اعظمی از این مسائل توسط نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در این جلسه محلی از اعراب نداشته چراکه مشکلات مطرح شده باید به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری منتقل می‌شد و این در حالی است که مهمان حاضر در این نشست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بوده و به همین خاطر پیگیری مسائل مطرح شده از سوی این نماینده، در ید اختیارات وی نیست.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/تسنیمبرچسب ها :

بیگلریمجلسسقز-بانهوضعیت جوانانبی توجهیدولتمردان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
ArbabaKhabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر