یکشنبه 27 آبان 1397 / 09:50|کد خبر : 3447|گروه : اقتصادي

روستای نجنه علیا دارای بالاترین پتانسیل برای تبدیل شدن به قطب گردشگری بانه

روستای نجنه علیا دارای بالاترین پتانسیل برای تبدیل شدن به قطب گردشگری بانه

صنعت گردشگری به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین صنایع در جهان امروز به حساب می‌آید...

 

به گزارش آرباباخبر، در عصر حاضر، گردشگری و اقتصاد گردشگری در حال تبدیل شدن به یکی از سریع ترین صنایع رو به رشد جهان، ابزاری برای ایجاد درآمد ملی، از اصلی‌ترین ارکان اقتصادی جهان و نیز از مفاهیم، اشکال و ارکان توسعه پایدار قلمداد می‌شود. از طرفی گردشگری اشکال مختلفی دارد که اکنون شکل روستایی آن، با هدف توسعه پایدار جوامع محلی در نواحی روستایی و به عنوان ابزاری برای توسعه اقتصادی و اجتماعی و یکی از مهم‌ترین مشاغل مدرن در مناطق روستایی ارتقا یافته است. هرچند که گردشگری روستایی در مجموع موضوع جدیدی نیست اما اهمیت آن و نقشی که در توسعه پایدار جوامع محلی ایفا می‌کند.

 

گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی، اجتماعی، در نیمه دوم قرن هجدهم در انگلستان و اروپا ظاهر شد. قبل آن هم مناطق روستایی مورد استفاده فعالیت‌های تفریحی قرار گرفته بودند اما شرکت در این فعالیت‌های تفریحی محدود به اقشار برتر جامعه بوده است. در قرن نوزدهم و بیستم به دلیل توسعه حمل و نقل و سهولت جابه‌جایی راهیابی به مناطق روستایی آسان شد. رشد سریع تقاضا برای گردشگری روستایی از سال ۱۹۴۵ آغاز شد البته در همین زمان گردشگری روستایی شاهد رشد برجسته گردشگری بین‌المللی شاهد رشد جمعیت بوده و افزایش تقاضا برای گردشگری روستایی تا اندازه‌ای منجر به توسعه گردشگری شد.

 

در این میان مناطق روستایی کشور ما  نیز زمینه‌های مناسبی برای توسعه گردشگری دارند. در این راستا دولت حرکت از اقتصاد تک پایه به سوی اقتصاد متنوع و با ثبات را در برنامه کاری خود قرار داده است که یکی از این برنامه‌ها توسعه گردشگری است و مناطق روستایی زمینه‌های مساعد برای توسعه این بخش از فعالیت‌های اقتصادی را دارند. بدون شک دستیابی به چنین هدفی مستلزم شناخت فرآیند گردشگری، طبقه بندی رویکردها، سیاست‌ها و آثار اجتماعی-فرهنگی، زیست محیطی و اقتصادی است، تا با یک پشتوانه علمی وآگاهی از آثار مثبت و منفی این پدیده در جهان و ایران، به انتخاب یک راهبرد منطقی واقع گرا توام با برنامه ریزی و مدیریت صحیح گردشگری در چهارچوب فرآیند توسعه همه جانبه و پایدار دست زد.

 

برای درک بهتر و بررسی بیشتر توریسم و گردشگری روستایی با همکاری رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  شهرستان بانه به روستای نجنه علیا که بدون شک در آینده ای نزدیک با برنامه ریزی دقیق مسئولان و ادارات زیربط از بکرترین و مهمترین قطب های  گردشگری در بانه خواهد شد ، سری زدیم .

 

این روستا در 38کیلومتری شهرستان بانه، روستای زیبا و چشم نواز نجنه قرار دارد که با داشتن طبیعتی بکر می تواند مقصد توریست ها و مسافرانی که به قصد خرید به شهرستان بانه می آیند باشد.

 


روستای نجنه در محاصره کوه های بلند پوشیده از درختان بلوط قرار گرفته است که بیش از بیش بر زیبایی این روستا می افزاید. جاده ورودی به روستا از میان باغات و درختان کهن سال بلوط می گذرد که لذت سفر را بی شک دوچندادن خواهد کرد.

 

 

آشنایی با مردم خونگرم روستای نجنه که اکثرا دامدار و کشاورز هستند و دیدن سنن و مراسمات قدیمی آن ها می تواند تجربه ای جدید برای توریستان و علاقمندان به فرهنگ کُردی باشد زیرا فرهنگ کردستان با قدمت چند هزار ساله از قدیمی ترین فرهنگ ها و تمدن هاست.


روستای نجنه به واسطه چشمه سارهای پر آب بسیاری که در دل خود جای داده است، یکی از سر سبزترین مناطق استان کردستان از لحاظ داشتن نماهایی طبیعی محسوب می شود؛ این امر باعث احداث تعدادی شیلات در این منطقه شده است که چشیدن طعم ماهی قزل آلا را در کنار رود پر آب این روستا، سفر به آن را خاطره انگیز می کند.

 

در این بازدید جلسه ای هم با عنوان  هم اندیشی و بررسی برنامه های راهبردی توسعه گردشگری روستای نجنه علیا  با حضور بخشدار ، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، رئیس اداره بنیاد مسکن ، مدیر جهاد کشاورزی و معاون اداره راهداری و حمل نقل جاده ای و همچنین با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه و امام جماعت و جمعی از معتمدین و اهالی روستا برای  بررسی راهکارها و مشکلات پیش روی این روستا و بحث و تبادل نظر در رابطه با سرعت بخشیدن به روند توسع نجنه  برای تبدیل شدن به قطب گردشگری شهرستان بانه  برگزار گردید.

 

 

 

در ابتدا رئیس اداره میراث فرهنگی بانه توضیحاتی در رابطه با این روستا و دلایل مهم بودن این منطقه از لحاظ گردشگری پرداخت و افزود :  از عمده دلایل تبدیل شدن نجنه علیا به قطب گردشگری وجود قرآن قدیمی که در مسجد این روستا نگهداری می شود که نشان دهنده فرهنگ و هنر این روستای زیباست؛ قرآن روستای نجنه شامل 30 جزء کامل است که دارای ۳۱۶ برگ به ابعاد ۵/۲۱ در۲/۳۰ با جلد چرمی قهوه‌ای است و  توسط فردی بنام مراد بن یوسف بن عیسی مشهور به فقیه مراد در سال 978 هجری قمری (462 سال قبل) به خط ثلث به رشته تحریر در آمده است.

 

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: این قرآن قبلا در منزل امامان جمعه این روستا و نسل به نسل منتقل گردیده است و پرونده ثبتی این اثر برای ثبت در فهرست آثار ملی در نهم مرداد ماه 1387 توسط کارشناسان میراث فرهنگی تحویل اداره کل میراث فرهنگی استان شداست  و در حال حاضر قرآن تاریخی نجنه در مسجد این روستا نگهداری می شود.

 

گفتی است که مرقد فقه مراد کاتب قرآن تاریخی در همین روستا قرار دارد و با برنامه ریزی و ایجاد ساز و کار درست می توان گردشگران زیادی را برای دیدن مزار این کاتب بزرگ جذب این روستا کرد.

 

 

 

رحیمی خواه بیان کرد: که این اداره در نظر دارد مشورتی با  امام جمعه فهیم  شهرستان بانه و اشخاص  صاحب نظر در زمینه ساخت یک المان برای فقه مراد کاتب قرآن تاریخی و ترمیم مرقد این شخصیت برجسته انجام دهد تا این روستا هم دارای یک شناسه مختص به خود گردد .

 

در ادامه سعدالله رحیمی خواه تصریح کرد: از دیگر مزیت های این منطقه بحث جا و مکان گردشگران است و با توجه به این مساله اقامت در روستا نجنه به راحتی مراجعه به یک هتل است؛ این روستا با داشتن هتل 2 ستاره(هتل ماسی) با مدیریت خانواده پزشکی که در آن کباب ماهی قزل آلای که سرو می شود یکی از لذیذترین ماهی کبابهای کشور می باشد که در روزهای تعطیل مسافران و بازدید کنندگان زیادی را به این منطقه جذب می نماید  و خود این موضوع  در ظرف چند سال اخیر از عوامل جذب گردشگر به این روستا شده است. و وجود این امکانات در دل طبیعت بی مانند کردستان لذت اقامت را دوچندان می کند؛ گذراندن ایام خوش تعطیلات در کنار درخت های تنومند و همچنین شنیدن سمفونی طبیعت با پس زمینه نوای چشمه بر زیبایی این روستا افزوده است.

 


 

وی گفت : اکوسیستم بسیار زیبای روستای نجنه ، و مجاورت با روستای  پیاوین که دارای بافت و معماری با ارزش روستایی از جمله پتانسیلهای گردشگری روستای مذکور بشمار می رود سهم عمده ای در رونق و معرفی روستا را به گردشگران و مسافران عازم این روستا داشته است.


رحیمی خواه  اذعان کرد: با آمدن فصل پاییز و خنک تر شدن هوا  ، روستا نجنه می تواند مقصدی زیبا و پر از تصویرهای رنگارنگ برای بازدید کنندگانی باشد که می خواهند از خنکی و زیبایی های فصل پاییز برای سپری کردن اوقاتی خوش در کنار خانواده و دوستان استفاده کنند.

 

 رئیس اداره میراث فرهنگی افزود: در این روستا وجود درخت بلوط کهنسال، درخت گردو باقدمت ٤۰۰سال  و درختان سپیدار که در فهرست آثار ملی معنوی و طبیعی کشور به ثبت رسیده اند می تواند بر جاذبه های طبیعی این روستا بیافزاید و مجموعه این پتانسیل ها  سبب  سرازیر شدن و پذیرای مسافران به این روستا درایام مختلف سال از شهرهای دور و نزدیک استان های مختلف کشور خصوصا استان آذربایجان غربی باشند.

 

 

در ادامه این جلسه بخشدار بخش نمشیر هم با اشاره به  جاذبه های طبیعی این روستا خاطر نشان کرد: که روستای نجنه یکی از مناطق دیدنی و بکر با مناظر طبیعی زیبا است، این ویژگی ها، روستا را به یکی از مناطق گردشگری استان کردستان تبدیل کرده است.

 

 

 محمدی افزود: بخشداری در راستای سرعت بخشیدن برای توسعه روستا از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد و  این انتظار از سایر دستگاههای مرتبط با این روستا می رود که با همکاری و هماهنگی بخشداری و مردم روستا در پیشرفت و توسعه نجنه قدم هایی مهمی بردارند چون گردشگری باعث ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در یک منطقه می شود.

 

وی اشاره ای هم به ورودی روستای نجنه کرد و گفت : متاسفانه با وجود گردشگر پذیر بودن این روستا ورودی نجنه در حد مطلوب و قابل قبولی نیست و باید بنیاد مسکن نسبت به اعتبارات خود برای این مساله چاره ای درخور یک روستای مسافر پذیر بیاندیشد.

 

معاون اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای  هم در پی سوال خبرنگار ما در رابطه با نامناسب بودن وضعیت راه ارتباطی این روستا گفت: در اولویت بندی هایی اداره راه بانه مسیر اصلی بانه به سردشت قرار دارد و به حمد خدا توانستیم بیشتر این مسیر را آسفالت و مقاوم سازی های لازم را انجام دهیم.

 

 

براخاصی  افزود: اداره راه اعتقادی به هدر دادن سرمایه ملی و کارهایی جزئی از قبیل لکه گیری جاده ندارد و اگر بنا باشد جاده منتهی به روستای نجه را به حد قابل قبولی برسانیم نیاز به  کار کارشناسی شده و صرف بودجه مختص به این روستاست که در شش ماهه سال جاری این مساله برای ما مقدور نخواهد بود و در سال آینده به امید خدا و با تصویب ردیف بودجه ای در فکر ساماندهی  جاده این روستا به نحو احسن خواهیم بود.

 

مدیر جهاد کشاورزی هم به نوبه خود از طرح ها و برنامه ها و تسهیلات اداره مطبوع خود برای توسع روستای  نجنه پرداخت و افزود : جهاد کشاورزی هم در راستای توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار اقدام به دادن تسهیلات در زمینه پیشبرد کشاورزی و صنعت دامداری و ایجاد آبیاری قطره ای کرده است و از این به بعد هم روستائیان عزیز میتوانند با مراجعه به اداره جهاد کشاورزی از این تسهیلات بهره مند گردند.

 

 

کریم شریفی تصریح کرد: همواره جهاد در راستای خدمت رسانی به روستاییان و دست یافتن به بالاترین و با کیفت ترین محصول توسط کارشناسان خود کشاورزان را مورد آموزش قرار داده و در زمینه استفاده از آبیاری مدرن در مزارع این اداره تا 85 درصد از هزینه احداث اینگونه پروزه ها را تقبل خواهد کرد .

 

در ادامه این جلسه رئیس بنیاد مسکن شهرستان بانه به تشریح برنامه های این مرکز برای توسعه گردشگری در این روستا پرداخت و گفت : سیاست  بنیاد مسکن بر حفظ بافت قدیمی و روستایی نجنه است چون گردشگران به دنبال مناطق بکر و دست نخورده هستند.

 

 

بختیار خدری تصریح کرد: بنیاد مسکن  در روستا ها در دو زمینه بیشتر فعالیت دارد ، ول در زمینه اجرای طرح هادی روستایی با هدف تهیه و توسعه معابر و حفظ کاربری های مورد نیاز بر اساس سرانه های جمعیتی روستا که بیشتر خدماتی است و دومین برنامه اجرایی دیگر در روستا ها حفظ بافت های با ارزش روستایی است و باید در برنامه های اعتبارات پنج ساله توسعه گنجانده شود و اعتبارات آن ملی است و پروژه شاخص استانی است.

 

رئیس اداره بنیاد مسکن بیان کرد: این اداره در مورد روستای پیاوین اقدامات شایانی را انجام داده و این روستا در حال تبدیل شدن به یک منطقه بالقوه گردش پذیر است و ما در نظر داریم اقدامات سازنده ای را در رابطه با روستای نجنه هم انجام دهیم برای نمونه ساخت مکانهایی برای بوم گردی که به هر خانواده روستایی  15 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می گردد و همچنین تخصیص مکانی برای توزیع صنایع دستی در جهت اشتغال پایدار روستایی ، مقاوم سازی و حفظ بافت سنتی خانه ها است.

 

خدری به اهمیت تبلیغات آژانسهای مسافرتی گریزی زد و گفت: ادارات متربط با توسعه گردشگری در این روستا  تمام تلاش خود را به کار می گیرند و از اصحاب رسانه و آزانسهایی مسافرتی انتظار می رود که تبلیغات گسترده ای در سطح کشور و حتی خارج برای شناساندن این چنین روستاهایی بویژه پتانسیل و مزیت های نجنه به گردشگران داخلی و خارجی را داشته باشند.

 

در آخر این جلسه امام جماعت روستای نجه به چالش ها و مشکلات این روستا پرداخت و این نومید را به مسئولین داد که مردم روستای مذکور آمادگی کامل برای همکاری با ادارات متولی برای تبدیل شدن به یک منطقه خاص گردشگری را دارند.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/برچسب ها :

بانهروستای نجنه علیاگردشگریفقه مرادقرآن تاریخیگردو کهنسالطبیعت بکرشیلات

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
ArbabaKhabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر