پنجشنبه 2 اسفند 1397 / 07:07|کد خبر : 3665|گروه : اجتماعي

فرهنگ سازی و آموزش بهترین راه پیشگیری جرایم سایبری / بیشترین منکرات در فضای مجازی صورت می گیرد

فرهنگ سازی و آموزش بهترین راه پیشگیری جرایم سایبری / بیشترین منکرات در فضای مجازی صورت می گیرد

امروز در هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بانه اعلام شد : متاسفانه کنترل و نظارت بر فضای مجازی در سطح بسیار پایینی قرار دارد و همین عدم نظارت مناسب موجبات بوجود آمدن بیشترین منکرات و جرایم سایبری گردیده است ،

 

به گزارش آرباباخبر ، جلسه ای  که با موضع بررسی آسیب های فضای مجازی در سالن اجتماعات فرمانداری  برگزار شد امام جمعه بانه اذعان کرد: متاسفانه اینترنت و فضای مجازی افسار گسیخته ابزار دست دشمنان گردیده و از این حربه برای ضربه زدن به بنیان خانواده ها استفاده می کنند و لازم است که اخلاق و دیانت و احترام در بین خانواده‌ها حاکم باشد و علاوه بر این باید همه دلسوزان این جامعه از طریق مساجد و مدارس و دانشگاه‌ها  فرهنگ‌سازی کنند تا آسیب‌های اجتماعی در سطح کلان در کشور و در سطح خرد آن را در شهرستان که مخرب و بنیان‌کن است از بین برده و جامعه را به‌سوی جامعه دینی و عاری از هرگونه منکرات سوق دهیم.

 

ماموستا عبدالله حیدری خاطرنشان کرد: مساله طلاق نسبت به قبل قبح و زشتی خود را از دست داده و یکی از دلائل آن وجود اینترنت و فضای مجازی است که با نفوذ به داخل خانواده ها موجبات ایجاد گناه و خیانت را در بین همه اعضای خانواده خصوصا پدر و مادر به وجود آورده  و امروزه با کمال تاسف آمار طلاق بین زوجین به خاطر معصیت و خیانت در فضای مجازی رو به افزایش است و لازمه که مسئولان هرچه سریعتر چاره ای در این رابطه بیاندیشند .

 

امام جمعه بانه تصریح کرد : روحانیون و علمای دینی هم تاثیر بسیار مهم و انکار نشدنی در مهار و هدایت این مشکل اساسی که دامنگیر خانواده ها و جامعه شده ، داردند  و با تریبون هایی که در اختیار آنهاست برای مردم آسیب های این فضا را به روشنی تبیین کنند تا شاید بخشی از مشکلات ناشی از نفوذ بی حد و حصر فضای مجازی در خانواده ها مرتفع گردد .

 

 

معاون سیاسی – اچتماعی فرمانداری در این رابطه بیان کرد: فضای مجازی در بین همه اقشار جامعه رخنه کرده ولی اکثراً توسط جوانان استفاده می‌شود لذا باید تدابیری اندیشیده شود تا مشکلات و موانع ارتباط کلامی و عاطفی والدین با فرزندان در نهاد خانواده که مقدس‌ترین نهاد است مشخص  و پیش‌بینی و پیشگیری شود و این کار در گرو کم کردن فاصله و ارتقای تعاملات بین والدین و فرزندان با آموزش‌هایی که به خانواده‌ها داده می‌شود میسر می‌شود.

 

نژاد شهیدی ابراز کرد: استکبار به واسطه فضای مجازی و برای نفوذ در بین جوانان با ارایه فرهنگ های مبتذل و پوچ به دنبال ترویج بی بند و باری است و متولیان امر با  تقویت و احیا خرده فرهنگها  می توانند موجبات خنثی سازی توطئه ها را فراهم کنند تا خانواده ها و جوانان در برابر دسیسه های فرهنگی دشمنان با آگاهی بیشتری برخورد کنند.

 

 

در این مراسم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بانه نیز با اشاره به تعدد کانالهایی که بدون کنترل و نظارت در سطح شهرستان و در زمینه فرهنگی و اجتماعی مشغول به فعالیت هستند افزود : هم اکنون 36 کانال با ارائه انواع محتوا در زمینه فرهنگی و اجتماعی مشغول به فعالیت هستند و این نیز به نوبه خود یک آسیب جدی است چون قانون جامعی در رابطه با برخورد با متخلفین فضای مجازی در کشور وجود ندارد و همچنین به دلیل نبود چنین قانونی نمی توان نظارت کافی و کاملی بر فعالیت اینگونه کانالها داشت.

 

حمیدرضا خوشبخت افزود : در حال حاضر بالغ بر 4 میلیارد نفر از اینترنت و فضای مجازی در جهان استفاده می کنند و این یعنی برخورداری تعداد زیادی مشترک و به تبع آن در معرض آسیب قرار داشتن سطح وسیعی  از جامعه در برابر جرائم و تخلفات سایبری که متاسفانه چون فرهنگ سازی مناسبی در این بستر صورت نگرفته است بیشتر این فضا مخرب بوده تا موثر و کارامد.

 

وی بیان کرد : امیدواریم که با تصویب قانون جامع فضای مجازی در سال آینده شاهد کاهش چشمگیر جرایم و تخلفات مربوط به این حوزه باشیم .

 

 جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر بانه تصریح کرد: با نفوذ بدون مهار  فضای مجازی به داخل منازل متاسفانه شاهد بیشترین منکرات در این حوزه هستیم و با توجه به شواهد بیشترین از هم پاشیدگی ها و مشاجرات بین اعضای خانواده از طرف به این فضا بر میگردد ، هرچند در زمینه معروفات کارهایی صورت گرفته است ولی به وجود منکرات فراوان این مقدار از فعالیت ها در زمینه معروفات کمتر قابل مشاهده است .

 

 

در ادامه این مراسم رئیس اداره آموزش و پرورش بانه با اشاره به دامنه نفوذ اینترنت و تلفن های همراه در بین دانش آموزان اظهار کرد : گسترش اینترنت و گوشی های هوشمند در جامعه به حدی بوده که دیگر پیر و جوان نمی شناسد و همه را به صورت های مختلف درگیر خود کرده و در این میان دانش آموزان در معرض آسیب های جدی قرار دارند و اگر برای این مساله برنامه ای نداشته باشیم  قطعا این تهدید بسیار خطرناک و غیره قابل کنترل می شود .

 

رضا خضری افزود : چند سالی است که کتاب سواد رسانه ای در مدارس تدریس می شود ولی ما به این اکتفا نکرده ایم و در این راستا همکاری و تعامل بسیار مناسبی با سایر ادارات در زمینه آگاه سازی دانش آموزان داریم چون معتقدیم فرهنگ سازی مهمترین ابزار برای کنترل و کاهش آسیب های ناشی از این فضا است .

 

وی در رابطه با برگزاری جشن نیکو کاری در مدارس بانه بیان کرد: تعداد 15 مدرسه را انتخاب کردیم که جشن نیکو کاری در آنها برگزار شود و هرآنچه جمع آوری گردد در بین دانش آموزان نیازمند توزیع می گردد .

 

 

در پایان نیز رئیس اداره کمیته امداد امام خمینی(ره) بانه اشاره ای به برگزاری جشن عاطفه ها کرد و اذعان کرد : هر سال در اسفند ماه و در آستانه عید نوروز و بهار طبیعت ، مردم مهربان و نیکوکار کشور ما همزمان با هفته احسان و نیکوکاری در 14 اسفند در همایشی عظیم که تبلور نوع دوستی، نیکوکاری و مهرورزی آنان است دست های پر محبت و عاطفه خویش را بر سر خانواده های نیازمند و کودکانشان می کشند و کمیته امداد شهرستان بانه نیز در برگزاری این مراسم باشکوه و خداپسندانه  اهتمام ویژه ای دارد.

 

جلال خلیلی اضافه کرد: هر ساله از چهاردهم تا بیست و یكم اسفندماه  به منظور جذب كمكها و هدایای مردم به خانواده های محروم و نیازمند برگزار می شود كه جمع آوری و توزیع آن توسط كمیته امداد صورت می گیرد. در واقع جشن نیکوکاری صرف نظر از هدایایی که طی آن جمع آوری می شود به لحاظ دینی ، اجتماعی و فرهنگی دارای اهمیت ویژه ای است که از جمله آنها می توان به گسترش و تقویت هرچه بیشتر فرهنگ احسان و انفاق، کمک به همنوع و انسجام اجتماعی اشاره کرد .

 

وی در رابطه با آسیب های فضای مجازی در جامعه امروز افزود: اگر در خانواده ها کودکان و نوجوانان فضا و بهای زیادی داده نشود، به طور قطع به سمت فضای مجازی گرایش بیشتری خواهد داشت و همین قشر از جامعه نیز در معرض بیشترین آسیب هستند ، البته ما هم با تعامل سازنده با متولیان فعال در زمینه فرهنگ ،  کلاسها و دوره هایی در راستای آگاهی بخشی به خانواده های تحت پوشش خود داشتیم و قطعا این همکاری ها بیشتر و و سیع تر در جهت آموزش و کمک به خانواده های در معرض خطر صورت خواهد گرفت .

 

 

 

انتهای پیام/برچسب ها :

شهرستان بانهجلسه فرهنگ عمومیآسیب های فضای مجازیجرایم سایبریفرهنگ سازیتخریب بنیان خانوادهقشر در معرض آسیبکودکان و نوجوانان

نظرات کاربران :

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!

دیدگاه های ارسالی شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
ArbabaKhabr Telegran Channel
آخرین اخبار
پربازدیدترین اخبار یک ماه اخیر